Lastik Borsası Logo
  • Giriş Yap veya üye ol
0
Sepet
Online 0 Ziyaretçi Sayısı
Markalar
Yağ Tipi
SAE Viskozite
Miktar
Motor Zamanlama
Fiyata Göre
284 Sonuç bulundu.
1 2 3

Motor yağı, kaygan yapısı sayesinde aracın çalışmasını sağlayan motorun aşınmasını ve aşırı ısınmasını engellemektedir. Motor yağı araçtan araca farklılık göstermektedir. Yanlış motor yağı kullanmak performans düşüklüğüne ya da teknik parçalarda bozulmalara neden olabilir. Motor yağları zamanla oksitlenir ve sakızımsı bir yapı halini alır ve belli sürelerle değiştirmelidir. Kullanıma bağlı olarak belli km.lerde ya da kilometresi gelmese dahi sene içerisinde değiştirmek gerekir. Yağ çubuğu aracılığıyla yağ seviyesini ve yağın durumunu sık sık kontrol etmenizi tavsiye ederiz. Motor yağları, madeni yağ ya da makine yağı olarak da tabir edilir. Her araç türü için farklı motor yağı kullanılması gerekir, binek araç motor yağları, ağır hizmet ticari araç motor yağları ve motosiklet motor yağları için viskozite ve ACEA değerleri farklılık göstermektedir.

Motor Yağı Seçimi

Motor yağları mineral, tam (full) sentetik ve yarı sentetik olarak 3’e ayrılır. Sentetik yağlar  kimyasal yolla, mineral yağlar geleneksel yolla elde edilir. Sentetik yağlar, yüksek sıcaklıklarda daha iyi koruma, düşük sıcaklıklarda daha kolay akıcılık sağlama gibi özellikleri dolayısıyla mineral yağlardan daha iyidir. Viskozite, yağın akış durumuna karşı gösterdiği direncin ölçüsüdür. Yarı sentetik motor yağları ise mineral yağ ve sentetik yağın karıştırılmasıyla elde edilir ve ekstra performans amaçlanır.  

 

SAE standardı olan 10 40, 20 50, 5w 30 motor yağı gibi seçenekler yağın akışkanlığını ifade eder ve belirleyici bir kriterdir. W değeri “Winter” kelimesini ifade eder ve yağın hava sıcaklığına bağlı olarak akma direncini gösterir. Viskozite değeri seçerken araç üretici firmanızın belirlediği değerleri kullanmalısınız ancak bazı kullanıcılar performans arttırmak için bulunduğu bölgenin iklim koşullarını da göz önünde bulundurarak, daha ince yağ tercih edebilmektedir. -10 derecenin altına inen hava koşullarında daha düşük viskozite değeri tercih etmelisiniz. Soğuk iklim koşullarına sahip yerlerde 5W30, sıcak havaya sahip bölgelerde 10W40 ya da 20W50 tercih edebilirsiniz. Ancak başta da belirttiğimiz üzere standartlar dışına çıkılması önerilmemektedir.

 

ACEA standardı; A= benzinli araç / B= dizel araç / C= dizel kamyonlar 

Motor Yağı Fiyatları

Motor yağı fiyatları birçok değişkene göre belirlenir. Motor yağı markası, viskozite değeri,  ACEA standartı vb. değerler motor yağı fiyatlarını belirler. Araç servisine giderek aracınız için en uygun olan yağı öğrenebilirsiniz.  Her aracın aldığı madeni yağ litresi farklıdır, bu sebeple satın almadan önce aracınızın kaç litre yağ aldığını servisten ya da aracın üretici firmasının yayınladığı standartlardan öğrenebilirsiniz.

Motor Yağı Markaları

Lastik Borsası sisteminde en kaliteli motor yağı markaları sizler için fiyat karşılaştırması yapılarak sunulmaktadır. Castrol motor yağı, Liqui Moly, Lukoil, Motul motor yağı, Petrol Ofisi, Shell Helix motor yağı seçenekleri en uygun fiyatlar ile web sitemizde yer almaktadır.